Ce înseamnă IPV4 și IPV6 și care este diferența între ele?
IPv4 in IPv6 sta protokola za identifikacijo naprav v omrežjih. IPv4, s 32 bitov, se sooča s pomanjkanjem naslovov, medtem ko IPv6, s 128 biti, ponuja veliko več možnosti.
Kaj je IP?
IP naslov (kratica za Internet Protocol) je edinstven naslov, ki identificira napravo na internetu ali v lokalnem omrežju. IP naslov je osnovna komponenta, na kateri je zgrajeno vsako omrežje. Je logični naslov, ki se uporablja za identifikacijo lokacije naprave znotraj omrežja. IP naslove določenih naprav lahko spremeni skrbnik omrežja (na primer, IP dodeljen gostujočemu računu).
Kaj je IPV4?
"Internetni protokol različica 4" (IPv4) je četrta različica "internetnega protokola" (IP). To je eden od osnovnih protokolov omrežij na internetu in je bila prva različica, implementirana za proizvodnjo v ARPANET-u leta 1983. Večina internetnega prometa se še vedno usmerja preko IPV4, čeprav je bila novejša različica IP (IPV6) izdana od leta 2012. Glavna težava z IPV4 je izčrpanost razpoložljivih IP naslovov, kar je pripeljalo do potrebe po razvoju nove različice IP (IPv6).
Kaj je IPV6?
"Internetni protokol različice 6" (IPv6) je najnovejša različica "internetnega protokola" (IP). IPv6 je razvila IETF (Skupina za inženiring interneta), da bi se rešilo vprašanje izčrpavanja naslovov IPv4. IPV6 bo v prihodnosti popolnoma nadomestil IPV4.
Katere so razlike med IPv4 in IPv6?
IPv4 naslov se sestavlja iz zaporedja 32 bitov, medtem ko se IPv6 naslov sestavlja iz zaporedja 128 bitov. Posledično ima IPv6 mnogo več IP naslovov kot IPv4.
Notation IPv4 se pridobi z zapisovanjem vsakega okteta v decimalni obliki, ločenega z pikami, medtem ko so IPv6 naslovi najpogosteje zapisani v obliki 8 skupin po 4 heksadecimalne števke, pri čemer je vsaka skupina ločena z dvopičjem (:)
Pokritost IPv4 je na globalni ravni mnogo večja kot pokritost IPv6.
Obstaja veliko tehničnih razlik med obema protokoloma, ki jih v tem članku ni mogoče obravnavati, vendar je primarni namen obeh različic določiti lokacijo naprave v omrežju.
Ali ponujate namenski IPv6?
Da, vsi paketi gostovanja vključujejo namenski IPv6. Izjema so VPS gostovalni paketi z nadzorno ploščo Webuzo, ki še ne podpirajo tega protokola. VPS-ji z cPanelom ali Pleskom podpirajo ta protokol.
Kaj naj izberem med IPv6 in IPv4?
Ni potrebe, da bi izbirali med obema vrstama naslovov:
-vsak paket gostovanja ima dodeljena oba naslova: IPv6 in IPv4 (deljeni ali namenski)
-če ima obiskovalec spletnega mesta internetno povezavo in usmerjevalnik, ki podpira IPv6, se bo povezal preko tega protokola. Če pride do težav v omrežju ali usmerjevalniku in povezava preko IPv6 ni mogoča, se bo obiskovalec povezal preko IPv4. Na koncu bo povezava vzpostavljena preko razpoložljivega protokola obiskovalca.
Ali potrebujem namenski IPv4?
Informacije o namenskem IPv4 lahko najdete na povezavi Uporaba virov, razdelek Namenski IP proti Deljenemu IP.